Facebook Kurucusu Kimdir? Facebook Tarihi

Facebook Kurucusu Kimdir? Facebook Tarihi

 Facebook Kurucusu Kimdir? Facebook Tarihi

Facebook Kurucusu Kimdir, Facebook 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Zuckerberg tarafından kurulan ilk site olan Facemash, Hardward’lı öğrenciler için yapılmış sosyal ağ sitelerinden biriydi. Bu projeden sonra Zuckerberg kullanıcıların fotoğraflarının yer aldığı, arkadaş gruplarıyla bağlantıda olabilecekleri, diledikleri an paylaşım yapabilecekleri bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Bu projeyi hayata geçirmek için okula ara veren Zuckerberg, üniversiteden arkadaşlarının da yardımıyla ilk adı thefacebook olan Facebook’u kodlamak için harekete geçti.

Facebook Tarihi

Facebook Tarihi

Facebook Tarihi

Bugünkü adıyla Facebook’un kuruluşu ise Şubat 2004 tarihine denk gelir. Thefacebook 2004 yılında Harvard Üniversitesinden Dünyaya açılmış oldu. Facebook ilk kurulduğunda adı bugünden farklı olarak The Facebook idi. Zuckerberg’e bu proje sırasında Andrew McCollum ve Eduardo Saverin destek olmuştur. Ayrıca sitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunan isimler arasında Chris Hughes ve Dustin Moskovitz bulunur.

2004 yılının haziran ayında ise Facebook’a duvar özelliği getirildi. Bu özellikten sonra giderek yükselişe geçen platformda üye sayısı 1 milyona yaklaşmayı başarmıştır. 11 Eylül 2006 tarihinde ise site internetteki tüm kullanıcılara açılmış oldu. Günden güne büyümeye devam eden site 2006 yılında 12 milyon üye sayısına sahipti. Asıl yükselişini ise 2007 ile 2009 yılları arasında göstermiştir. Bu dönemlerde mobil platformlara uygun hale getirildi. Bunun da etkisiyle en çok kullanılan sosyal medya platformları arasına giriş yapmayı başarmıştı. Önlenemez yükselişine devam eden Facebook’un 2009 yılının sonunda ise 350 milyona yakın üyesi vardı.

Facebook Kaç Yılında kuruldu?

Facebook’un kuruluşu 2004 yılının şubat ayına denk gelir. 2004 yılında yalnızca Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılabilir olan bu site 2005 yılında ise Dünya genelinde kullanıma açıldı. Facebook tarihinde önemli kişiler arasında ise Mark Zuckerberg, Sheryl Sandberg, Eduardo Saverin, Andrew Mccollum ve Chris Hughes yer alıyor.

Facebook Yan Kuruluşları Nelerdir?

Facebook’un yan kuruluşları Whatsapp, İnstagram, Oculus VR, Onavo, Oculus, Hot Studio, Liverail, Little Eye Software, CTRL-labs, Scape, Ozlo, Sharegrove, Tugboat, Atlas Solutions ve Playkix’tir. Facebook’un yan kuruluşları her geçen gün sayıca ve sektör bazında artmaya devam ediyor.

Eğer yukarıdaki adımlar sizlere çözüm olmadıysa, sorunuzu konu altına ayrıntılı olarak yazınız. Kısa sürede sorunuz cevaplanacaktır. Facebook ile ilgili daha çok sorunun çözümü için Facebook Hataları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.