Facebook Kimlik Doğrulama Rehberi

Facebook Kimlik Doğrulama Rehberi

 Facebook Kimlik Doğrulama Rehberi

Facebook Kimlik Doğrulama Rehberi, Facebook kimlik doğrulama işlemi Facebook hesap şifrenize ek olarak hesabınızın güvenliğini arttıran bir özelliktir. İki faktörlü kimlik doğrulama işlemini ayarlamış durumdaysanız, birisi tanınmayan bir cihaz veya tarayıcı üzerinden hesabınıza girmeye çalıştığında sizden özel bir kod girmeniz istenir. Birisi hesabınıza giriş yapmaya çalıştığında da bu şekilde tarafınıza uyarı mesajları alırsınız. Özellikle hesabınızı güvenli hale getirmek ve hesabınızın çalınma ihtimalini sıfırlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanımı tavsiye ediliyor. Bu sayede hesabınızdaki tüm hareketleri görebilir ve farklı cihazlardan hesabınıza yapılan giriş denemelerini her an kontrolünüz altında tutabilirsiniz.

Facebook Kimlik Doğrulamayı Açma

Kimlik doğrulama özelliğini açmak için Facebook hesabınıza bilgilerinizle birlikte giriş yapın. Güvenlik ve giriş ayarlarına gidin. İki faktörlü kimlik doğrulaması alanına ulaştıktan sonra düzenle yazısına tıklayın. Eklemek istediğiniz güvenlik yolunu seçerek, ekranınıza gelen talimatlara uyum sağlayın. Facebook’ta kimlik doğrulama yöntemini ayarlama sırasında iki güvenlik yöntemi arasından birini seçmeniz lazımdır. Bu bakımdan karşınıza çıkacak seçenekler ise; cep telefonuna gönderilen kısa mesaj kodları ve üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamalarından gönderilecek olan giriş kodları olmaktadır. Kimlik doğrulama işlemini ayarlamak için bu iki yöntemden birini seçmeniz gerekir. Hesabınız için bir yöntem belirledikten sonra ise, isteğe bağlı diğer güvenlik yollarından birini de seçebilirsiniz. Özellikle hesap güvenliğini güçlendirmek için bu ekranda karşınıza farklı seçenekler de çıkmış olacaktır.

Facebook Kimlik Doğrulama Sırasında Bilmeniz Gerekenler

Kısa mesaj ile iki faktörlü kimlik doğrulama işlemini oluşturmak için, daha önceki süreçte hesabınıza eklediğiniz bir cep telefonu numarasını kullanabilir veya yeni bir cep telefonu numarası ekleyebilirsiniz.

Bir sonraki girişte Facebook tarafından hatırlanır olabilmeniz için tarayıcı bilgilerinin kaydedilmiş olması lazımdır. Bazı tarayıcılar buna engel olabilir. Özellikle tarayıcıyı her giriş çıkışta geçmişi temizleyecek şekilde ayarlamış durumdaysanız, her giriş sırasında sizden kod istenecektir.

Kullandığınız tarayıcı veya cihazı daha önceki zamanlarda kaydetmediyseniz, iki faktörlü kimlik doğrulaması yöntemini açtığınız sırada bunu yapmanız istenir. Bu şekilde tekrar giriş yaparken güvenlik kodu girmenize gerek kalmaz. Eğer başka kişiler tarafından kullanılmakta olan bilgisayardan Facebook’a giriş yapıyorsanız, tarayıcıda bilgileri hatırla seçeneğine tıklamanız tavsiye edilmez.

Eğer yukarıdaki adımlar sizlere çözüm olmadıysa, sorunuzu konu altına ayrıntılı olarak yazınız. Kısa sürede sorunuz cevaplanacaktır. Facebook ile ilgili daha çok sorunun çözümü için Facebook Hataları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.